Autodestrukcija kvari stabilan odnos. Voleti autodestruktivnu osobu je oblik laganog gušenja iz kog se vrlo teško izvlačimo. To znači stalno preispitivanje zašto ljubav nije dovoljna da dovede do promene. Veza s osobom koja ne voli sebe, ne traži pomoć i ne menja se, poput čamca je koji tone pod teretom frustracije i osećaja odbačenosti. Važno je razumeti ovu situaciju i ispravno se nositi s njom.
Autodestruktivno ponašanje u vezi često dovodi do spirale patnje. Stalna potreba da spašavate, pomažete i menjate osobu koju volite može da bude frustrirajuća. Još je deprimirajuće primetiti da takvo ponašanje ne nestaje i da se čak pojačava.
Voleti autodestruktivnu osobu je oblik laganog gušenja iz kojeg se vrlo teško izvlačimo. Važno je razumeti ovu situaciju i ispravno se nositi s njom.
Kako se manifestuje autodestrukcija?
Zlostavljanje ili gubitak roditelja mogući su uzroci ove stvarnosti. Međutim, ne mogu se isključiti ni biološki i kontekstualni uzroci.
Ono što uvek vidimo u tim slučajevima je nemogućnost da živimo stabilan život i uživamo u prijatnim iskustvima. Pogođeni često ne mogu da osveste ljubav bližnjih.
Ovo su neki primeri ponašanja i reakcija koje vidimo kod ovih ljudi:
- Nedostatak poverenja u druge
Sklonost negativnosti
Osećaj beskorisnosti i uverenje da sve uvek propadne
Nesposobnost suočavanja s problemima, bez obzira koliko mali bili
Nisko samopouzdanje
Stalni problemi u međuljudskim odnosima, sklonost svađama, bez kratkoročne ili dugoročne obveze
Problemi s ishranom ili sklonost samopovređivanju
Suicidalne misli
Izolacija – autodestrukcija
Odbijanje bilo kakve pomoći
Emocionalna ucena i žrtva.